Co to jest terapia hiperbaryczna?

 

Jest to leczenie polegające na dostarczeniu do organizmu bardzo dużej ilości tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia. Leczenie odbywa się komorze hiperbarycznej, w której ciśnienie jest 2,5 krotnie większe niż atmosferyczne.


Standardowo terapia polega na codziennym 1,5 -godzinnym pobycie Pacjenta w komorze hiperbarycznej (średnio 30 zabiegów), w czasie którego chory oddycha poprzez specjalną maskę czystym tlenem.


Poprzez HBO ilość tlenu w organizmie pacjenta wzrasta nawet kilkunastokrotnie w porównaniu z oddychaniem w warunkach normalnego ciśnienia atmosferycznego. W organizmie człowieka w komorze hiperbarycznej tlen jest przenoszony nie tylko przez hemoglobinę ale ulega również rozpuszczeniu w osoczu krwi. Efekty działania tlenu dodatkowego są różne; w pewnych medycznych stanach może on ratować życie, w innych stymulować gojenie i naprawę tkanek. Efekt ten jest do osiągnięcia tylko w trakcie wdychania tlenu w komorze ciśnieniowej; wdychanie tlenu w warunkach normalnego ciśnienia jest w porównaniu z tą metodą mało skuteczne.


Fizyczne podstawy zwiększenia ciśnienia tlenu w tkankach opierają się na prawie Henry'ego stanowiącym, że ilość gazu rozpuszczonego jest wprost proporcjonalna do ciśnienia parcjalnego tego gazu. Organizm zaś nie odróżnia tlenu przenoszonego w postaci związanej z hemoglobiną od tlenu rozpuszczonego w osoczu.

 

Terapia w komorze hiperbarycznej wywiera następujące korzystne działania:

 

- dostarcza zwiększoną ilość tlenu do chorych i niedotlenionych tkanek i narządów ,
- poprawia krążenie krwi,
- wspiera organizm w walce z zakażeniami,
- działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie,
- zmniejsza obrzęki tkanek i utratę płynów,
- zmniejsza objętość pęcherzyków gazu,
- przyśpiesza eliminację tlenku węgla.

 

Terapia hiperbaryczna nie zastępuje antybiotykoterapii czy chirurgicznego opracowania rany wspomaga terapię określonych schorzeń stanowiąc część kompleksowego leczenia, podczas którego konieczna jest równoczesna pomoc takich specjalistów jak lekarza tlenu hiperbarycznego, chirurga, laryngologa, diabetologa, internisty.

 

HBO podobnie jak inne środki lecznicze posiada wskazania i przeciwwskazania oraz wymaga ustalenia odpowiedniej dawki, aby uniknąć skutków ubocznych.